Nikon zdobywa cztery nagrody EISA

Nikon ma przyjemność poinformować, że w konkursie EISA Awards 2022-2023 otrzymał 4 nagrody. Flagowy aparat bezlusterkowy Z 9 został uhonorowany tytułem „Camera of the Year” (Aparat roku). Sukces odniosły też obiektywy NIKKOR: NIKKOR Z 800mm f/6.3 VR S w kategorii „Telephoto Lens” (Teleobiektyw), NIKKOR Z 400mm f/2.8 TC VR S w kategorii „Professional Telephoto Lens” (Profesjonalny teleobiektyw) oraz NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S w kategorii „Macro Lens” (Obiektyw makro).

 Nikon Z 9, który jest postrzegany jako zmieniający reguły gry w branży, został uznany za „najlepszy i zapewniający najszersze możliwości wśród aparatów, które można teraz kupić” oraz doceniony za wyjątkową jakość obrazu, szybki autofokus i możliwości nagrywania filmów 8K. Z kolei obiektyw NIKKOR Z 800mm f/6.3 VR S wyróżniono za „kompaktowe wymiary, małą masę i przystępną cenę”, zapewniające mu popularność wśród fotografów przyrody.

NIKKOR Z 400mm f/2.8 TC VR S nagrodzono jako pierwszy tego rodzaju obiektyw z wbudowanym telekonwerterem 1,4x, a także za szybki autofokus – cechy, dzięki którym jest idealny dla fotografów sportowych. Podczas gdy NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S został opisany jako „niemal idealny obiektyw makro”, wyróżnił się on w swojej kategorii małą minimalną odległością zdjęciową oraz autofokusem z silnikiem krokowym STM.

Cztery nagrody zdobyte przez markę Nikon świadczą o jej stałym zaangażowaniu w prace nad innowacyjnym sprzętem, który zajmuje czołową pozycję w branży oraz umożliwia fotografom i filmowcom przekraczanie granic tego, co jest możliwe w ich pracy.

Komentarz EISA dotyczący nagrody „Camera of the Year” 2022-2023 przyznanej aparatowi Z 9

Nikon Z 9 jest najbardziej zaawansowanym i zapewniającym najszersze możliwości wśród wszystkich aparatów, które można teraz kupić. Jego pełnoklatkowa, warstwowa matryca CMOS o rozdzielczości 45,7 mln pikseli i ultraszybki procesor EXPEED 7 zapewniają zadziwiającą jakość obrazu oraz duże prędkości wykonywania zdjęć: do 30 kl./s w formacie JPEG i 20 kl./s w formacie RAW w pełnej rozdzielczości. Szybki autofokus z zaawansowanym śledzeniem Nikon 3D łatwo utrzymuje ostrość na ruchomych obiektach. Filmowcom Nikon Z 9 oferuje szeroki wybór rozdzielczości i klatkażu, w tym wewnętrzne nagrywanie filmów 8K/60p w 12-bitowym formacie RAW. Ponadto solidna konstrukcja z dwoma uchwytami sprawia, że Z 9 jest rewolucyjnym i wydajnym narzędziem.

 Komentarz EISA dotyczący nagrody „Telephoto Lens” 2022-2023 przyznanej obiektywowi NIKKOR Z 800mm f/6.3 VR S

Superteleobiektywy kojarzą się zwykle z ogromnymi rozmiarami, dużym ciężarem i wysoką ceną. Ze względu na kompaktowe wymiary, małą masę i przystępną cenę, najnowszy teleobiektyw 800 mm od Nikona jest więc miłą niespodzianką. Te cechy uzyskano stosując soczewkę Fresnela (PF), która pozwala na znaczne zmniejszenie długości obiektywu. Ponadto klika soczewek rozmieszczono w taki sposób, aby środek ciężkości obiektywu znajdował się blisko korpusu aparatu, co pozwala na fotografowanie z ręki. Pomimo zmniejszonych wymiarów zapewniono doskonałą jakość zdjęć, co gwarantuje, że nowy teleobiektyw stanie się bestsellerem wśród fotografów przyrody.

Komentarz EISA dotyczący nagrody „Professional Telephoto Zoom Lens” przyznanej obiektywowi NIKKOR Z 400mm f/2.8 TC VR S

Obiektyw o ogniskowej 400 mm i maksymalnym otworze względnym f/2,8 stanowi standard w fotografii sportowej i często jest używany z telekonwerterem. NIKKOR Z 400mm f/2.8 TC VR S jest pierwszym obiektywem takiego typu, który został wyposażony we wbudowany telekonwerter 1,4x, włączany wygodnie umieszczonym przełącznikiem. Dzięki temu fotografowie mogą szybko zwiększać ogniskową do 560 mm. Pomimo tego obiektyw ten jest o 20% lżejszy od swojego poprzednika z mocowaniem F. Jak można się spodziewać po obiektywie przeznaczonym dla profesjonalistów, cechuje się również wysoką jakością wykonania, szybkim autofokusem i świetnymi parametrami optycznymi.

Komentarz EISA dotyczący nagrody „Macro Lens” 2022-2023 przyznanej obiektywowi NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S

To niemal idealny obiektyw makro. Dzięki zupełnie nowej konstrukcji optycznej jest znacznie ostrzejszy od swojego odpowiednika z mocowaniem F. Jakość obrazu jest doskonała już przy maksymalnym otworze względnym, dystorsja nie występuje, a winietowanie jest prawie niezauważalne. Dwa silniki krokowe STM ustawiające dwie grupy soczewek zapewniają szybkie działanie autofokusa, natomiast system redukcji drgań o skuteczności 4,5 stopnia pozwala na łatwe fotografowanie z ręki. Minimalna odległość zdjęciowa wynosi 0,29 m a obiektyw jest wyposażony w przełącznik limitera zakresu ustawiania ostrości, ograniczający zakres roboczy do 0,5 m. Ponadto obiektyw jest zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi, co pozwala na użytkowanie w niekorzystnych warunkach.

Co roku nagrody EISA stanowią uhonorowanie dla nowych produktów, które łączą najbardziej zaawansowane technologie i pożądane cechy z najlepszymi w swojej klasie parametrami. Nagrody EISA obejmują zarówno produkty najbardziej przystępne cenowo, produkty o wysokiej wartości, jak i najambitniejsze osiągnięcia w dziedzinie nowoczesnej elektroniki użytkowej. Kategorie nagród są zmieniane co roku, aby odzwierciedlać ewolucję produktów oraz łączności między nimi, ale każdy produkt otrzymujący nagrodę EISA pozostaje najlepszy w swojej klasie.

 

 

Źródło: Informacje prasowe